مطالب

Image

ایزوگام

مقدمه

در ایران از دوران باستان با قیر آشنا بوده اند و از آن برای عایق کاری بنا استفاده می کردند. قیر  جسمی است به رنگ سیاه مایل به شهوه ای و چسبناک که از تعدادی هیدروکربور که به صورت کللوئیدی مخلوط شده اند، تشکیل شده است. خانواده ی قیرها به طور عمده شامل قطران ها وقیرهای معدنی و نفتی می شوند. برخی از هیدروکربورهای قیر داری گوگرد، اکسیژن و ازت هستند.

قیرگونی نوعی ایزولاسیون (عایق کاری) است که برای عایق کاری کف سرویس بهداشتی، پشت بام‌ها، آشپزخانه‌ها، پای ستون‌های فلزی، لکه گیری‌های کوچک و سایر موارد مورد نیاز برای عایق کاری استفاده می‌شود. گونی در بین لایه های قیر مورد قرار می گیرد و موجب انسجام و پایداری محصول نهایی می‌گردد. گونی نوعی از منسوجات است که از الیاف کنف چتایی محسوب می‌شود. گونی مورد استفاده باید دارای بافت یکنواخت و عاری از آلودگی باشد. از مزایای قیرگونی به اجرای راحت، عدم نیاز به نیرو متخصص، مصالح قابل دسترس و مناسب بودن برای فضاهای کوچک می‌توان اشاره کرد. عمده معایب آن خطرناک بودن بدلیل داغی قیر، پوسیدگی ناحیه قیرگونی شده به مرور زمان و پارگی در اثر نشست‌های احتمالی سازه است.

تعریف قیر

نوعي از ایزولاسیون است كه در آن از قيرگوني (چتائي) جهت عايق كاري استفاده مي‌شود.

مزایا

 

از جمله مزاياي قيرگوني می‌توان به اجراي راحت، عدم نياز به تخصص جهت اجرا، مصالح قابل دسترس، مناسب بودن براي فضاهاي كوچك يا شكستگي‌هاي زياد مانند حمام،‌ آشپزخانه و پاي ستون‌ها، اشاره کرد.

 

معایب

از معایب عمده اين روش می‌توان به پرمخاطره بودن آن هنگام كار با قير داغ و آسيب‌پذيري زياد سطح قيرگوني شده اشاره کرد. به همين علت توصيه مي‌شود قيرگوني برای سطوحي انجام شود كه بلافاصله روي آن پوشش محافظ ديگري اجرا شود. مانند سرويس‌ها و آشپزخانه كه روي آن سراميك مي‌گردد. پوسيدگي ناحيه قیرگونی شده به مرور زمان (عمر مفيد 10 سال است) و پارگي در اثر نشست‌هاي احتمالي ساختمان از دیگر معايب آن است.

ویژگی های عمومی قیرها

خصوصیات عمومی قابل توجه چسباننده های سیاه عبارتند از :

  • غیرقابل نفوذبودن در برابر رطوبت و آب
  • عایق الکتریکی
  • قابلیت ارتجاع
  • پایداری متوسط در برابر اسیدها، بازها و نمک ها
  • چسبندگی به سایر مصالح

کاربردها

در جهان صنعتی امروز، قیر کاربرد گسترده ای دارد. عموماً در هنگام به کارگیری قیرها کیفیت مورد نیاز بررسی می شود. این کنترل، توسط روش های آزمایشگاهی براساس کاربرد و عملکرد محصول انجام می پذیرد. کیفیت چسبندگی و عدم نفوذ رطوبت به همراه قیمت ارزان، قیرها را به عنوان مصالح اصلی محافظت از پوشش های سقف و ساخت پوشش های آماده معرفی کرده است. گونی و مشمع اشباع شده که به صورت پیش ساخته در محافظت از بام ها مورد استفاده قرار می گیرند دارای قیرهای با درجات ویژه هستند.

یکی از عمده مصارف قیرها استفاده از آنها در ساخت آسفالت های قیری است. امروزه حجم وسیعی از راه های ارتباطی را به کمک این مصالح به همراه خرده سنگ های دانه بندی شده پوشش می دهند.

از کاربردهای دیگر قیر در ساختمان می توان استفاده از آن را در ساخت چسب ها، عایق بندهای كف سرويس‌هاي بهداشتي و آشپزخانه‌ها ، پوشش اکوستیک، رنگ ها، پوشش کف، پانل های الیافی چند لایه و انواع ماستیک ها و همچنین برای  نام برد. در بیشتر موارد می توان با اضافه  نمودن مواد معدنی به قیرها خواص آنها را اصلاح کرد.

 

 

 

یکی از رایج ترین روشهای عایق کاری بعد از نصب ایزوگام استفاده از قیرگونی است که معمولا به دلیل ضخامت زیاد و کیفیت قیر و گونی مصرفی برای عایق نمودن سرویسهای بهداشتی که دارای بیشترین تجمع آب هستند کاربرد فراوان دارد. البته نحوه اجرای قیرگونی در دوام آن بسیار مهم میباشد که اهمیت توالی اجرا به ترتیب زیر میباشد.

۱- سطح زیرین قیرگونی حتما باید سیمان کاری شود و درجه سیمان بکار رفته باید به حدی باشد که به اصطلاح با حرکت روی سیمان سایش پیدا نکند همچنین اگر بعد از سیمان کاری به دلیل نشست خاک زیرین سطح سیمان ترک خورد باید با مخلوط دوغاب و سیمان سفید پر شود و بعد از خشک شدن عمل قیر گونی انجام شود.

۲- درشرایط جوی نام مناسب عمل قیر گونی به دلیل سرد شدن فوری قیر و مرطوب شدن سطح به علت بارندگی انجام نشود. زيرا در غير اين صورت حبابهايی در زير لایههای قیر گونی تشكيل میشود كه با گرم و سرد شدن هوا و حركات جزئی اجزای ساختمان و يا وارد شدن ضربه به سطوح عايق، ممكن است دچار پارگی و صدمه گردند.

۳- قیر نرم به اصطلاح 70-60 اولین لایه تشکیل دهنده بعد از سیمان میباشد که نباید حرارت داده شده به این قیر از 180 درجه سانتیگراد بیشتر شود زیرا مواد مطلوب قیر از بین میرود نحوه اجرا بدین گونه است که پس از داغ شدن با استفاده از ماله مخصوص یک لایه قیر نرم به طور یکنواخت بر روی سطوح افقی پخش میشود به نحوی که تمام روزنههای سطح کاملا پر شود.
نکته ۱: در این مرحله نباید از قیر مخلوط یا سفت استفاده کرد.
نکته ۲: حداقل مقدار قیر برای قیراندود کردن یک متر مربع گونی، باید ۲۵۰۰ گرم باشد.

۴- یک لایه گونی درجه1 را روی سطح قیر اندود شده پهن میکنیم و پس از رفع چین خوردگی گونی محلهایی مانند کفشورها را برش میزنیم و محل آب روها را با دقت قیر اندود میکنیم همچنین استاندارد هم پوشانی(روی هم رفتگی) گونی به اندازه 10 سانتیمتر باید رعایت شود.

۵- سپس اقدام به مخلوط کردن قیر نرم 70-60 با قیر سفت مخصوص میکنیم و یک لایه دیگر قیر را روی گونی پهن شده به صورتی میکشیم که هیچ نقطه ای از گونی مشخص نباشد . قیرهای نرم و سفتی که با هم مخلوط و تحت حرارت قرار داده می‌شوند باید در حین گرم‌کردن کاملاً ‌مخلوط شوند و حداکثر دمای مجاز برای گرم‌کردن این مخلوط، ۷۰ درجه بیشتر از دمای مجاز برای قیر نرم در بند ۳ می‌باشد.
نکته:تا این مرحله ما عملا سرویس را به صورت تک لایی عایق نموده ایم.

۶- سپس برای انجام دولایی سرویس گونی را در جهت معکوس اجرای اولی پهن میکنیم تا به اصطلاح ضرب دری شود علت این کار این است که راه نفوذ آب به طور کامل بسته شود همچنین در قیرگونی داخل ساختمان حداقل باید از دو لایه قیرگونی استفاده شود.
نکته: قیرگونی بدنه سرویس بهداشتی حداقل تا ۳۰ سانتیمتر روی دیوارهای اطراف امتداد یابد.

۷- و در مرحله آخر اقدام به کشیدن دوباره قیر روی گونی پهن شده میکنیم همچنین برای تکمیل کار انجام شده و اطمینان ازمحکم شدن کار یک لایه دیگر روی قیر قبلی میکشیم.
نکته: بعد از پایان کار محل کف شور را با گونی پلاستیکی مسدود کرده و اقدام به تست سرویس با آب میکنیم که زمان استاندارد آن 24 ساعت میباشد.

۸- هنگامی که هیچ گونه نشتی رویت نشد باید سطح قیر گونی شده را با یک لایه سیمان پوشاند تا از افتادن اشیا و آسیب زدن به عایق جلوگیری شود.