مطالب

Image

نصب درب و پنجره و کرکره

نحوه نصب درب و پنجره upvc

امروزه استفاده از درب و پنجره upvc و الومینیومی با شیشه های دو جداره و یا سه جداره در صنعت ساختمان سازی امری بدیهی است زیرا مزایای فراوان و زیبایی آن موجب پیشرفت این نوع درب و پنجره در کشورهای پیشرفته و درحال توسعه شده است.نصب درب و پنجره یو پی وی سی ارتباط مستقیم با دوام و استحکام و همچنن زیبایی آن دارد پس باید دقت شود که نصب درب و پنجره توسط نصاب حرفه ای و کاربلد صورت گیرد.

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که نصب درب و پنجره یو پی وی سی باید به گونه ای انجام شود که موارد زیر در آن رعایت شود:

درب و پنجره قابلیت تحمل بارهایی که قبل و بعد ازاستفاده به آن وارد می شوند را دارا باشد.
آب بندی و درزبندی کامل شده و از ورود و خروج صوت و حرارت جلوگیری نماید
درب و پنجره یو پی وی سی بدون هیچ مشکلی باز و بسته شود
.

مراحل و نکات مهم نصب درب و پنجره upvc

نکات مربوط به قبل از نصب در پروژه ساختمانی:

فریمی که در چهارچوب درب و پنجره استفاده میشود باید به صورت اهنی باشد زیرا علاوه بر مقاومت بالا ، درب و پنجره دو جداره بهتر پیچ شده و استحکام آن بالا میرود و زیبایی محیط حفظ میشود، همپنین باید دقت شود که به فرم اهنی ضد زنگ زده شود و کاملا شاقول و تراز قرار داده شود تا بعد از نصب درب و پنجره upvcمشکلی در باز و بسته شدن آن ایجاد نشود.

بعد از پایان کار فریم اهنی ، نوبت به اندازه گیری و سفارش برای ساخت درب و پنجره است که این کار نیز توسط نصاب درب و پنجره یو پی وی سی انجام می شود.

پاکسازی محل نصب
قرار دادن چهارچوب درب یا پنجره و تراز کردن آن و تقسیم بادخور
ایجاد سوراخ های مناسب در محل نصب درب و پنجره دوجداره
چک کردن یراق آلات
ثابت کردن درب و پنجره یو پی وی سی با استفاده پیچ های مناسب و متناسب با وزن درب و پنجره
درزبندی با استفاده از تزریق فوم و چسب مخصوص
کندن برچسب و لی بل پروفیل در قسمت هایی که بعد از انداختن شیشه دسترسی به آن ها مشکل است
نصب شیشه ها و انداختن زهوار
رگلاژ درب و پنجرهupvc وتحویل آن به مشتری و ذکر نکات مهم برای نگه داری و استفاده بهتر

نکات و شرایط نصب درب و پنجره یو پی وی سی

درب و پنجره های دوجداره با پروفیل یو پی وی سی بدلیل خاصیت پلیمری و تحمل دمایی خاص خود، قبل از نصب باید در دمای استاندارد ۵ الی ۳۵ درجه نگهداری و نصب شوند،و همچنین توجه کنید که در دوران استفاده فشار خاصی به درب و پنجره های دوجداره وارد نمی شود بنابراین تا حد امکان از جابجایی بیش از حد و بی مورد و بی احتیاط آنها قبل از نصب جلوگیری شود .

البته یک پنجره خوش ساخت با یراق آلات و پروفیل استاندارد به ویژه با یراق آلات دو حالته و رگلاژپذیر پس از جای گیری و نصب کامل در جای خود می تواند فشار و وزنی بیش از یک صد کیلو گرم را در سطح یک لنگه خود پخش و تحمل نماید و در شیشه و یراق و پروفیل و جوش آن هیچ مشکلی به وجود نیاید و از رگلاژ خارج نشود. بنابراین شرایط دمایی فقط در هنگام نصب آن موثر است پس نصاب درب و پنجره دوجداره باید دقت کند تا موارد فوق را کامل رعایت کرده تا از مشکلاتی از قبیل شکستن و خم شدن درب و پنچره upvc جلوگیری کند.

نصاب پنجره upvc و الومینیوم

نصاب پنجره دوجداره به فردی اطلاق می شود که به وسیله ابزاری همچون پیچ بند و دلر و… عملیات نصب پنجره های upvc و الومینیوم را اجرایی می کند.

نصاب پنجره دوجداره upvc باید تجربه کافی را برای انجام کار نصب داشته باشد و اولین قدم برای کسب تخصص و تجربه ، کار در کارگاه تولیدی پنجره های دوجداره upvc و الومینیوم می باشد زیرا نصاب پنجره upvc باید در کارگاه تولیدی همه قطعات و قسمت های درب و پنجره را بشناسد و به خوبی فرا بگیرد تا بتواند به خوبی نصب و تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره را انجام دهد.

یکی از اصلی ترین خصوصیات نصاب پنجره upvc که در نتیجه کار بسیار موثر است اندازه گیری دقیق برای تولید و نحوه نصب و دادن بادخور می باشد که رگلاژ را تحت شعاع قرار می دهد و ماندگاری پنجره دوجداره را تا حدود زیادی افزایش می دهد.

نکات پایانی نصب درب و پنجره دوجداره

بهترین زمان برای نصب درب و پنجره ها پس از بتونه کاری و قبل از اتمام کامل نقاشی است .و نصاب درب و پنجره باید دقت کند که کار نصب بدون هیچ گونه اسیب به محیط صورت گیرد.
لنگه های پنجره ها در هنگام نصب بهتر است حد المکان با زیر شیشه ای رگلاژ شوند و در صورت رگلاژ پذیر بودن یراق آلات از امکان رگلاژ پذیر بودن آنها در رگلاژهای احتمالی بعدی استفاده شود.

دقت شود که پیچ هایی که برای نصب استفاده میشود باید کاملا متناسب با اندازه و وزن درب و پنجره باشد و تعداد پیچ استفاده شده استاندارد و در فاصله هایی مساوی صورت گیرد.

درب و پنجره باید از پروفیل های استاندارد ساخته شود و درب و پنجرهupvc کاملا تراز و بدون هیچ گونه خمیدگی و شکستگی تحویل نصاب داده شود.

رگلاژ پنجره ها در هنگام نصب شیشه صورت می گیرد از این رو باید جهت نصب شیشه ها از نصاب مجرب یو پی وی سی استفاده شود ؛ از آنجا که نصب پنجره ها و شیشه ها در ارتباط با هم هستند نمی توان نصب پنجره ها را به یک گروه و نصب شیشه ها را به گروه دیگر سپرد.

نكات اجرايي نصب شیشه در ساختمان

در مورد نصب شیشه بسته به نوع درب و پنجره، استفاده از بطانه یا نوار به ترتیب زیر خواهد بود.

  1. در مورد چارچوب های فلزی و چوبی که دارای زهوار هستند، باید این زهوار ها قابل برداشتن و نصب مجدد باشند. فاصله پیچ های خودکار مصرفی برای این زهوار ها، حدود بیست سانتی متراست.
  1. در مورد درب ها و پنجره های آلومینیومی که نصب شیشه در آنها به کمک نوار لاستیکی و یا پلاستیکی انجام می شود، باید هنگام برش شیشه به فضای لازم برای نوار های لاستیکی یا پلاستیکی توجه كرد.
  2. در مورد چارچوب های فلزی یا چوبی که نصب شیشه درون آنها بدون استفاده از زهوار انجام می شود، باید ترتیبی اتخاذ شود که به جای زهوار از مقدار کافی بطانه استفاده شود. در این حالت بطانه به صورت یک مثلث قائم الزاویه متساوی الساقین و به طول ساق حدود یک سانتی متر، اجرا می شود.
  3. در مورد آن دسته از شیشه های مشجر که از یک رو نقش دارند، سطح نقش دار در خارج از ساختمان قرار می گیرد تا از آلودگی دائمی شیشه در داخل ساختمان جلوگیری به عمل آید.

نصب شیشه

سوراخ کردن و سنگ زدن در نصب شيشه

معمولا برای سوراخ کردن شیشه ها از مته الماسی برقی یا از مته دستی استفاده به مي شود. عمل سنگ زنی شیشه را اصطلاحا لول کردن می گویند که معمولا در لبه شیشه ها انجام می شود، تا لبه تیز شیشه موجب ناراحتی استفاده کنندگان نشود. سنگ زدن شیشه در کارخانه ها و کارگاه ها به وسیله دستگاه های سنگ سمباده الماسه انجام می شود.

تمیز کاری در نصب شیشه

در موقع تمیز کردن شیشه ها باید دقت شود که لطمه ای به سطوح شیشه، بطانه و زهوار شیشه وارد نشود. تمام قسمت های شیشه از جمله زوایای قاب درب و پنجره ها، گوشه شیشه ها و لبه های قاب درب و پنجره را باید تمیز کرد. برای پاک کردن رنگ های احتمالی به جا مانده از عمل نقاشی، باید از تینر استفاده كرد. در صورت امکان می توان از ماشین های مخصوص تمیز کردن شیشه نیز برای پاک کردن شیشه ها استفاده كرد.