مطالب

Image

کاشی کاری

کاشی کاری

قبل از اقدام به کاشی کاری دیوار ها، باید وضع دیوار ها به لحاظ تراز و شاقول بودن و همچنین قائمه بودن زوایا کنترل شود و چنانچه نواقص و اشکالاتی در زیر سازی وجود داشته باشد، باید آن را مطابق روش ها و استاندارد های موجود برای این کار مرتفع کرد.

روی سطوحی که برای کاشی کاری در نظر گرفته شده اند، نباید پوششی از کاهگل، گچ و خاک، گچ یا هر نوع ملات دیگری غیر از ماسه و سیمان وجود داشته باشد. اگر ملات مصرف شده در بند کشی آجر های دیوار، ملاتی غیر از ماسه و سیمان باشد، بهتر است حداقل 24 ساعت قبل از اقدام به کاشی کاری، سطح دیوار با ملات ماسه سیمان (به نسبت ۶ ماسه و ۱ سیمان، یا 10 ماسه و ۱ سیمان) به طریق گلنم (پاشیدن ملات) به ضخامت ۳ تا ۵ میلی متر پوشانده شود. موارد فوق برای مواقعی است که کاشی کاری با دوغاب ریزی انجام می شود.

کاشی را نباید قبل از نصب، مدت زیادی در آب قرار داد که زنجاب شود، فقط کافی است کاشی را در آب فرو برده و به کار برد. عرض بند در کاشی کاری حوض ها و استخر ها همیشه باید ۲ تا ۳ میلی متر باشد تا بند ها به وسیله ملات پر شوند. فضای بین دیوار و کاشی به طور متوسط ۳ سانتی متر بوده، و باید به نحوی از ملات پر شود که ملات کاملا سطح پشت کاشی را بپوشاند.

ریختن خرده آجر، گل رس (که غالبا برای چسباندن کاشی به کار می رود) و مانند اینها به پشت کاشی، ممنوع است. در حمام، دستشویی و مانند آن که عایق کاری در بدنه دیوار قرار دارد، حتما باید روی عایق کاری توری سیمی، نصب و کاملا به دیوار محکم شود. عایق کاری پشت کاشی کاری، نباید چروک خورده باشد. بهتر است در تهیه ملات از مصرف سیمان سفید خودداری شود. چنانچه اجبارا در ساختن ملات از سیمان سفید استفاده شود، باید به جای ماسه، پودر کوارتز (سنگ شیشه) به کار رود. بهترین نسبت برای مخلوط کردن سیمان سفید و کوارتز، نسبت یک سیمان و 6 پودر کوارتز می باشد، این نسبت از یک سیمان و 10 پودر کوارتز بهتر می باشد. نباید کاشی دیواری را در جاهایی که در معرض یخ زدگی قرار می گیرند، به کار برد.

نصب سرامیک

سرامیک را روی بستری از ملات که در بالا توضیح داده شد، قرار داده و با تخته ماله سطح آن را صاف می کنند. باید توجه داشت که هنگام چسباندن سرامیک، اندود رویه (ملات) نباید گیرش خود را آغاز کرده باشد، زیرا در آن صورت سرامیک کاملا به ملات نمی چسبد و بعدا جدا خواهد شد. پس از نصب سرامیک، و گیرش ملات، سطح سرامیک را آب می زنند تا کاغذ روی آن جدا شود و پس از آن با دوغاب، درز آنها را پر می کنند.

ممکن است سرامیک ها روی کاغذ نبوده و جدا باشند که در آن صورت نصب سرامیک، به صورت تک تک و با دقت فراوان پهلوی یکدیگر انجام می شود. در این حالت باید سطح به دست آمده کاملا صاف و یکنواخت باشد. شکل سرامیک، مربع، مستطیل، شش گوشه و مانند اینها می باشد.

بند کشی در نصب سرامیک

میزان دوغاب سیمان و پودر سنگ برای پر کردن بندها به اندازه سرامیک ها بستگی دارد. دوغاب مصرف شده برای بند کشی همواره بیشتر از حجم فضای خالی است، زیرا مقداری از دوغاب مصرفی برای سرامیک کاری باقی می ماند که پاک می شود و مصرف مجدد ندارد و لذا حجم دوغاب مصرفی برای سرامیک کاری با احتساب دور ریز به میزان یک لیتر در هر متر مربع پیشنهاد می شود. در بند کشی می توان متناسب با رنگ سرامیک از رنگ هایی استفاده کرد که به زیبایی سرامیک بیفزایند.

مراقبت ضمن گیرش در سرامیک کاری

بعد سرامیک کاری مراقبت از سرامیک های نصب شده نقش عمده ای در کارایی و طول عمر آنها دارد. باید مراقبت های اولیه مانند رفت و آمد کمتر، عدم گذاشتن وسایل سنگین روی آنها رعایت شود.

رعایت همین نکات ساده می تواند طول عمر آنها را بیشتر کند، اگر این نکات رعایت نشود به عنوان مثال ممکن است بعد از گذشت 5 سال برخی از سرامیک ها از جای خود لق شده و موجب می شوند شما برای تعمیر آنها اقدام کنید. حداقل تا سه روز بعد از نصب سرامیک نباید به آن ضربه مکانیکی وارد آید و درجه حرارت فضایی که سرامیک شده، نباید از ۵ درجه سانتی گراد کمتر شود. در صورت لزوم پس از گیرش اولیه ملات بند کشی، آب دادن سرامیک در چند نوبت کمک شایانی به بیشتر شدن مقاومت می کند.

چیدمان کاشی

آجری:

- اجرای کف به روش آجری  ساده ترین نوع اجرای کف است، زیرا خطاهای کاشی کار اصطلاحا "گم" می شوند. به همین دلیل، این روش برای اجرای کاشی های درجه 2 و 3 مناسبتر است.

ساده:

- اجرای مربعی یا ساده، متعارفترین اجرای کف می باشد.مبنای دستمزد کاشی کاری معمولا بر اساس این چیدمان است

لوزی:

- اجرایی لوزی مشکل ترین روش در اجرای کف است. مشکلترین قسمت اجرای لوزی در گوشه و کناره های دیوار است. برای این نوع اجرا باید بیشتر از مساحت کف کاشی خریداری شود، زیرا "پرت" کاشی در اجرای لوزی زیاد است.

مرکب:

- در اجرای مرکب، سایزهای مختلفی از کاشی کنار هم قرار می گیرند و تشکیل یک واحد را می دهند.

.